Історія найстарішого в Україні виробника продуктів харчування розпочалася у 1862 році, коли німецький купець Йоган Фрідріх Єнні вирішив продовжити сімейну справу в Одесі. Побудувавши на Молдаванці завод, він запустив виробництво новомодного напою — пива.
Незабаром компанія «Ф. Єнні і Ко стала першим великим пивоварним будинком на північному Причорномор’ї. Її продукція йшла нарозхват не лише на місцевих ринках, а й успішно експортувалася далеко за межі країни: на Кіпр, Туреччину, Грецію, Близький і Далекий Схід. Пиво Фрідріха Єнні, закорковане у фірмові пляшки з білою керамічною пробкою, було відомим брендом на північному Причорномор’ї, у Кишиневі, Криму, Константинополі, Смірні, Салоніках, Трапезунді, Хайфі, Яффі та навіть у далекому Владивостоці.
Якість підтверджувалася нагородами, завойованими на різноманітних виставках та дегустаційних конкурсах. Першу медаль продукція Торгового дому «Ф. Єнні та Ко» отримала на Одеській виставці сільськогосподарської та фабричної промисловості у 1884 р.
За рішенням експертної комісії завод був нагороджений золотом «За відмінну якість різних сортів пива». Заповзятливий німець розумівся не тільки на веденні справ, але й був новатором.
Наприклад, він одним із перших в Одесі став використовувати у виробництві парову та електричну енергію, вироблену на парогенераторі компанії «Siemens & Halske». На той час, крім «Ф. Єнні та Ко», така розкіш була доступна лише на Приморському бульварі та в Оперному театрі.
Чималу увагу пивовар приділяв рекламі.
Історичні матеріали, що збереглися, чудово ілюструють рекламні прийоми того часу.
А ось і віршована форма подання рекламного матеріалу:
Пиво Єнні, пиво Єнні
В золотистій буйній піні
Міг придумати лиш геній!
Пийте без кінця, без ліні,
Без думок, вагання тіні
Пиво Єнні!
Саме Фрідріх Єнні відкрив перший в Одесі пивний льох — знаменитий «Гамбрінус» на розі вулиць Преображенської та Дерибасівської
Саме Фрідріх Єнні відкрив перший в Одесі пивний льох — знаменитий «Гамбрінус» на розі вулиць Преображенської та Дерибасівської
Завдяки застосовуваним підходам в управлінні, а також використанню найсучаснішого на той момент обладнання до початку ХХ століття компанія «Ф. Єнні та Ко» стала найбільшим пивоварним підприємством Новоросії.
В Одесі «Ф. Єнні та Ко» володіла найбільшою кількістю пивних. Один із буфетів був розташований у найпрестижнішому місці – на Приморському бульварі. Тут регулярно виступали гастролери-знаменитості, грав духовий оркестр та проходили вечори симфонічної музики.
Введення «сухого закону» з початком Першої світової війни змусило підприємство перейти на виробництво мінеральних та солодких вод.
А Жовтнева революція призвела до того, що Фрідріх Єнні назавжди залишив Одесу.
У 1936 р. перед підприємством було поставлено нові завдання – розробка повноцінних продуктів харчування для постачання армії та флоту.
При цьому продукти повинні були мати тривалий термін зберігання, зберігати високі смакові та поживні властивості, мати малу вагу та займати малий обсяг. Так з’явилися перші харчові концентрати у СРСР.
До кінця 30-х років це завдання було успішно вирішене, і завод став найбільшим постачальником харчових концентратів для збройних сил, а згодом і для цивільного населення.
У цей час було збудовано нові виробничі цехи з виробництва супів, каш, киселю, желе, натуральної кави, халви, дитячого харчування, соусів, спецій та приправ. Також були встановлені нові пакувальні лінії для фасування супів у брикети та пакети. Новий асортимент змінив назву підприємства. І завод перейменували на «Одеський комбінат харчових концентратів».
З початком Другої Світової війни обладнання комбінату було демонтовано та спішно вивезено до міста Горького. Незабаром після визволення Одеси у 1944 р. виробничі лінії було повернуто.
В історії заводу розпочався новий етап — встановлювалося сучасне обладнання, було підведено природний газ, збудовано нові цехи та склади
У 1967 р. на заводі, на додаток до меленої кави, що вже випускалася, був розпочатий випуск розчинної кави. Підприємство стало першим у Радянській Україні, яке освоїло технологію виробництва швидкорозчинної, порошкової кави. У реконструйованому цеху було встановлено сучасне обладнання данської фірми «Niro Atomizer».
Кава фасувалась у бляшанки, вироблені безпосередньо на заводі.
У 70-90-х роках активно йшло технічне переозброєння комбінату: реконструювалися цехи, встановлювалося нове обладнання. Були розроблені нові та вдосконалені чинні рецептури виробництва продуктів. На хвилі турботи про здоров’я споживачів було розширено випуск напоїв на основі кави та злакових культур, а також кавово-молочних міксів у брикетах, що особливо полюбилися дітям.
У 1996 р. відбулася реорганізація форми власності та зміна назви на ВАТ «ОдесПищеКомбинат», а у 2011 р., через 149 років після заснування, колесо історії завершило свій обіг та підприємству було повернуто старе легендарне ім’я «Єнні».